Usługa MultiVPS

MultiVPS jest usługą dzierżawy zasobów serwerów wirtualnych pracujących w chmurze. W ramach usługi otrzymują Państwo ustaloną ilość wirtualnych rdzeni CPU, pamięci RAM, przestrzeni dyskowej oraz opcjonalnie dostęp do sieci internet lub transmisję danych. W ramach przyznanych zasobów Klient może uruchomić dowolną ilość maszyn wirtualnych, które będą pracować na dzierżawionych zasobach. Maszyny mogą być oparte o dowolne systemy operacyjne dostosowane do pracy w chmurze VPS (np. Linux Ubuntu, Linux Centos, Windows 2012 Server). Możliwe jest również wgranie własnych obrazów serwerów.

Czym charakteryzuje się usługa MultiVPS?

Projektując chmurę serwerów wirtualnych MultiVPS, koncentrowaliśmy się na dwóch podstawowych aspektach: bezpieczeństwo Państwa danych oraz niezawodność funkcjonowania usługi. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych cech wyróżniających naszą chmurę:

OpenStack
OpenStack jest oprogramowaniem z dziedziny chmur obliczeniowych w modelu Infra-structure as a Service (IaaS) rozwijane przez Rackspace Cloud, NASA, oraz 150 innych firm informatycznych, m.in.: AMD, Intel, Canonical, SUSE Linux, Cisco, Dell, HP, IBM, Fujistu, Mirantis. Używane przez nas rozwiązanie, stosowane jest m.in. w: serwerowniach NASA, Volkswagen Group, Tata Communications, czy Cisco. Stosujemy jedynie wersję stabilną systemu, posiadamy wsparcie jednej z większych firm uczestniczących w rozwoju systemu.

Bezpieczeństwo danych
Zasoby dyskowe są rozbite na kilka macierzy fizycznych. Specjalne algorytmy dbają o odpowiednie rozłożenie danych w taki sposób, aby nie znajdowały się w jednym miejscu. Wszystkie dane są zatem przechowywane w trzech kopiach, przy czym kopie są rozłożone w taki sposób, aby każda z nich znajdowała się na innym dysku twardym w innym serwerze. Ewentualna usterka lub prace konserwacyjne na jednej z macierzy, w żaden sposób nie są odczuwalne dla Klienta – otrzymujecie Państwo nieprzerwany dostęp do swoich danych. Farma serwerów fizycznych - live migration W przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych na serwerach, na których są uruchamiane Państwa maszyny wirtualne, stosujemy technikę live migration. Wykorzystanie tej techniki pozwala na przeniesienie pracującego serwera wirtualnego na inny serwer fizyczny, bez przerywania jego pracy - umożliwia to przeprowadzanie prac konserwacyjnych bez żadnego wpływu na usługę.

Monitoring
Cały system jest stale monitorowany przez zespół informatyków, którzy stosują specjalnie przez nas opracowane narzędzia, pozwalające nie tylko zobrazować aktualny stan serwerów i oprogramowania, ale pozwalają na wykrycie potencjalnych zagrożeń i zapobieganie im. Wyznajemy zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Redundancja
Wszystkie elementy systemu są podwojone lub potrojone i w większości przypadków potrafią automatycznie obsłużyć ewentualną usterkę w taki sposób, aby była niezauważalna z punktu funkcjonowania usługi. Redundancja obejmuje połączenie z redundantnymi routerami zapewniający dostęp do sieci Internet, kilka niezależnych wyjść do sieci Internet, redundancję serwerów zarządzających usługą, odpowiedni zapas serwerów, na których uruchamiane są maszyny wirtualne, redundancję macierzy przechowujących dane. Datacenter, w którym znajdują się serwery, posiada system zasilania gwarantowanego, wyposażony w agregaty oraz zasilanie z dwóch niezależnych linii energetycznych.

Bezpieczeństwo fizyczne
Usługa MultiVPS umieszczona jest na serwerach znajdujących się w jednym z datacenter w Katowicach, w którym monitorowany i nadzorowany jest dostęp osób do pomieszczeń z serwerami. Pomieszczenia z serwerami są wyposażone w monitoring wizyjny, nadzorowany i redundantny system chłodzenia, utrzymujący odpowiednią wilgotność powietrza oraz automatyczny system wykrywania pożaru i gaszenia gazem.

Przykładowe możliwości zastosowania chmury

Możliwości zastosowań usługi są praktycznie nieograniczone. Dla każdej Państwa potrzeby biznesowej da się prawdopodobnie znaleźć rozwiązanie pracujące w chmurze, dające więcej korzyści niż systemy pracujące lokalnie w Państwa firmach. Poniżej kilka przykładów:

Prywatny serwer plików
W przypadku konieczności wymiany plików pomiędzy Państwa pracownikami możemy skonfigurować serwer wirtualny z zainstalowanym oprogramowaniem OwnCloud. Serwer taki umożliwia: tworzenie użytkowników i grup użytkowników, udostępnianie plików pomiędzy nimi z określonymi uprawnieniami, synchronizację danych pomiędzy serwerem, a komputerami pracowników - kopia bezpieczeństwa danych z komputerów pracowników lub wymiana danych pomiędzy komputerami. Zsynchronizowane pliki z komputerów mogą być dostępne np. na urządzeniach mobilnych.

Prywatny serwer pocztowy
Możemy dla Państwa skonfigurować (lub mogą to zrobić Państwo sami) dedykowany serwer pocztowy email, o możliwościach znacznie większych, niż oferowane przez popularne serwisy typu gmail. Serwer może być oparty o program Zimbra mający ogromną funkcjonalność lub o inne przez Państwa wskazane oprogramowanie. Dedykowany serwer zagwarantuje Państwu przede wszystkim bezpieczeństwo korespondencji - nikt nie będzie czytał lub analizował Państwa maili w celu np. sprofilowania reklam.

Kopie bezpieczeństwa
W chmurze możliwe jest utworzenie serwera plików z praktycznie dowolnym oprogramowaniem, które będziecie Państwo używać do wykonywania kopii bezpieczeństwa danych zlokalizowanych zupełnie gdzie indziej. Nie ma nic gorszego w przedsiębiorstwie, niż utrata istotnych danych. Wykonywanie kopii bezpieczeństwa umieszczonej w siedzibie Państwa firmy nie gwarantuje wystarczającej ochrony. W przypadku włamania, mogą zostać skradzione zarówno komputery z oryginalnymi kopiami danych, jak również serwery zawierające kopie zapasowe. Jedyna rozsądna ochrona, to wykonywanie kopii na serwerach znajdujących się poza siedzibą firmy.

Księgowość w chmurze
Jeżeli potrzebny jest np. system księgowy dostępny z każdego miejsca na świecie, istnieje możliwość zainstalowania go w chmurze. Może to być oprogramowanie, którego Państwo używają obecnie. Możemy zainstalować w chmurze serwer Windows z oprogramowaniem z dostępem poprzez VPN (bezpieczne, szyfrowane połączenie) oraz np. zdalny pulpit. 

Dlaczego warto przenieść serwery do usługi MultiVPS?

 • Dane umieszczone w chmurze są bezpieczniejsze, niż przechowywane na Państwa komputerach.
 • Dane i usługi mogą być dostępne w zależności od konfiguracji, tylko w Państwa biurze, lub z dowolnego miejsca na świecie, przez 24 h/dobę, 365 dni w roku.
 • Nie ma potrzeby zakupu i utrzymania drogich serwerów w Państwa firmie, a w przypadku ich większej ilości, całego pomieszczenia z systemem chłodzenia i zasilania gwarantowanego.
 • Nie trzeba kupować zbędnych serwerów, które mają przejąć zadania w przypadku awarii serwerów podstawowych - nasza chmura zapewnia redundancję. 
 • Nie trzeba się przejmować usterkami, okresowymi wymianami dysków twardych - o to dbają administratorzy MultiVPS.
 • Można dalej korzystać z usług tych samych informatyków, którzy zajmowali się serwerami w Twoim biurze - zarządzanie serwerami w chmurze w zasadzie nie będzie się różnić od zarządzania serwerami w Twojej firmie, odejdzie praca związana z monitorowaniem i utrzymaniem sprzętu.
 • Nie trzeba ponosić kosztów nowego serwera, jeżeli jest potrzeba utworzenia go na chwilę aby np. przeprowadzić migrację do nowszej wersji oprogramowania albo przetestować jakieś rozwiązanie. Utworzenie nowego serwera wirtualnego w MultiVPS zajmuje sekundy.
 • W ramach usługi MultiVPS możemy udostępnić licencje firmy Microsoft na wybrane produkty w ramach posiadanej licencji SPLA. Klient płaci abonament z tytułu wykorzystania licencji - nie ma potrzeby zakupu drogich licencji.
 • Kontakt z Doradcą Klienta Biznesowego

  e-mail: biznes@multiplay.pl